Īsa rokasgrāmata iesācējiem astronomijā

UZMANĪBU!
Nekad, pat ne uz īsu brīdi, tieši neskatieties uz sauli, caur savu teleskopu vai meklētāju bez profesionāli izgatavota saules filtra, kas var pilnībā aizsegt instrumenta priekšpusi, pretējā gadījumā var iegūt paliekošus redzes bojājumus. Lai izvairītos no teleskopa iekšējo daļu bojājumiem, pārliecinieties, ka meklētāja priekšējais gals ir aizklāts ar alumīnija foliju vai citu necaurspīdīgu materiālu.
Bērniem vajadzētu lietot teleskopu tikai pieaugušo uzraudzībā.
Šī informatīvā brošūra satur īsu un kodolīgu informāciju par dažādiem teleskopu veidiem un visbiežākajām iesācēju kļūdām.
Ja jūs tikko sākāt nodarboties ar astronomiju, darbojoties ar jūsu pirmo teleskopu, apbruņojieties ar pacietību un neatlaidību. Jums noteikti izdosies, ja jūs sekosiet lietotāja rokasgrāmatas instrukcijām, tāpat kā zemāk aprakstītajām rekomendācijām. Iespējams ar laiku jūs vēlēsieties paplašināt sava instrumenta spējas, bet, vispirms, jums ir jāiemācās darboties ar savu teleskopu tā pamata konfigurācijā.
Uzziniet vairāk par sava teleskopa optisko dizainu
Reflektors.
Reflektora teleskops, lai savāktu un fokusētu gaismu izmanto spoguli. Atkarībā no dizaina, galvenais spogulis var būt parabolisks vai sfērisks. Iegūtais attēls ir apgriezts otrādi un apvērsts no kreisās puses uz labo. Tas neietekmē debesu objektu novērošanu, bet šāda dizaina teleskops nav piemērots virszemes objektu novērošanai.
Refraktors.
Refrakcijas teleskopi, lai savāktu un fokusētu gaismu lieto lēcas. Ja jūs refrakcijas teleskopu aprīkojat ar diagonālo prizmu vai spoguli, jūs varēsiet novērot arī virszemes objektus. Attēli kļūst stāvus novietoti (bet joprojām apvērsti no kreisās uz labo pusi).
Spoguļa-lēcu teleskopi (katadioptriskie teleskopi).
Divu spoguļu teleskopi, ietverot divus vispopulārākos dizainus- Schmidt-Cassegrain un Maksutov-Cassegrain. Salīdzinājumā ar reflektoriem, katadioptriskie teleskopiem ir kompaktākas dimensijas.
Tāpat kā refraktori tie ir spējīgi radīt neapgrieztus attēlus (lietojot diagonālo spoguli vai prizmu) un, līdz ar to ir piemēroti virszemes novērojumiem.
Uzziniet vairāk par sava teleskopa montējumu
Azimutālais montējums.
Šis vienkāršais montējums atļauj brīvi mainīt teleskopa augstumu (augšup un lejup) un azimutu (no kreisās uz labo pusi, līdz ar horizontu). Bieži to dēvē arī par
alt-azimuta montējumu. Vienkāršs alt-azimuta montējuma piemērs ir standarta kameras trīskājis.
Ekvatoriālais montējums.
Šis montējums ir izstrādāts, lai viegli varētu sekot līdzi debesu objektu ikdienas kustībām. Pirmā montējuma ass (polārā ass) ir vērsta uz Polārzvaigzni (paralēli Zemes asij) un otrā ass (deklinācijas ass) pareizajos leņķos uz pirmo. Visizplatītākais veids starp amatieru teleskopiem ir vācu ekvatoriālais montējums.
Teleskopi ar automātisko vadīšanas sistēmu tiek lietoti, lai ātri atrastu kārotos debesu objektus un novērojuma laikā tos izsekotu. Datorizētam montējumam ir dažādas funkcijas un iestatījumi (atkarībā no automātiskās vadīšanas sistēmas), tomēr tas nenozīmē, ka iesācējs ar tiem nevar tikt galā. Datorizētajai rokas vadībai ir plaša datubāze ar interesantiem debesu objektiem, kas jums palīdzēs vadīt teleskopu.
Visbiežākās iesācēju kļūdas astronomijā
Nepareiza montāža, piederumu instalēšana. Pārliecinieties, ka jūs esat samontējis teleskopu tieši tā, kā tas ir norādīts lietotāja rokasgrāmatā. Vēlreiz pārskatiet visus komplektā iekļautos piederumus. Uzmanīgi pārbaudiet visus instalācijas procesa soļus, piemēram, pārbaudiet vai diagonālais spogulis ir uzstādīts (izņemot reflektorus), vai aizsargvāciņš ir noņemts. Pārliecinieties, ka jūs skaidri saprotat katras teleskopa daļas funkciju. Tas būtiski atvieglos un padarīs drošāku tā lietošanu.
Es gribu visu uzreiz. Ja jūs esat iesācējs, nemēģiniet lietot uzreiz vienā reizē visus piederumus. Pirmais, iemācieties, kā fokusēt jūsu teleskopu ar okulāru uz tuva un tāla attāluma priekšmetiem. Tad mēģiniet darīt to pašu ar okulāru un Barlow lēcu.
Manam teleskopam nevar pietuvināt attēlus. Ir svarīgi saprast starpību starp okulāriem ar fiksēto fokusa attālumu un tālummaiņas okulāriem (okulāriem ar maināmu palielinājumu). Fiksēta fokusa attāluma okulāri nevar pietuvināt vai attālināt attēlu.
Es neko neredzu. Pārliecinieties, ka jūsu teleskops ir pienācīgi nofokusēts, šo rokasgrāmatas nodaļu izlasiet ļoti rūpīgi. Nepieciešamības gadījumā, ieeļļojiet kustīgās daļas ar motoreļļu, lai nodrošinātu vienmērīgu darbību. Ja jums liekas, ka kaut kas nav skaidrs, sakontaktējaties ar mūsu speciālistu (piemēram, caur atsauksmju veidlapu mūsu mājaslapā) vai atrodot nepieciešamo informāciju specializētos astronomijas forumos.