Visiem iesācējiem ir sava veida sarežģījumi, kad viņi sāk strādāt ar mikroskopu. Tātad, ja jūs nesen esat iegādājies mikroskopu, visticamāk jums ir daži pamatoti un pilnīgi saprotami jautājumi. Kāds palielinājums man ir nepieciešams? Vai redzes laukam ir būtiska nozīme? Kāpēc man ir nepieciešami papildus okulāri? Mēs esam apkopojuši atbildes uz visbiežāk uzdotajiem jautājumiem, lai palīdzētu jums tikt skaidrībā. Šī informācija būs noderīga ne tikai cilvēkiem, kuriem jau ir mikroskops, bet arī tiem, kuri plāno šī optiskā instrumenta iegādi.

Kāpēc ir svarīgi sākt novērojumu ar 4x palielinājumu?

Tipiskam saliktam optiskajam mikroskopam ir trīs vai četras objektīva lēcas ar 4x, 10x, 40x un 100x (imersijas šķidrums) palielinājumu. Objektīvs ar 4x palielinājumu nodrošina vismazāko pieaugumu, līdz ar to jūs varēsiet pētīt lielu parauga laukumu. Tas jums atļauj viegli atrast ideālo laukuma daļu tālākiem mikroskopiskiem novērojumiem. Kad jūs esat atradis laukumu, novietojiet to redzes lauka vidū un nomainiet lielāku palielinājuma objektīvu. Fokusēt skatu ir daudz vieglāk izmantojot mazas izšķirtspējas objektīva lēcu, nekā stiprāku.

Kā izmantot mikroskopu kā mērīšanas rīku?

Jūs varat mērīt parauga izmēru izmantojot mikroskopu, bet vispirms mikroskops ir jākalibrē. Tam ir nepieciešama mikrometru skala, kas ir integrēta mikroskopa okulārā un mērīšanas skala, kas balstās uz pakāpēm. Uz mikrometru skalas ir iedaļas, bet jūs tās nevarat izmantot, lai tieši mērītu paraugus. Teiksim, pakāpju skalai skalas vērtība ir vienāda ar 0.01 mm, ja jūs noliekat pakāpju skalu blakus okulāra skalai, jūs redzēsiet, ka X iedaļas uz pakāpju skalas atbilst Y iedaļām uz mērāmās skalas. Tāpēc, katra okulāra skalas iedaļa okulāra redzes laukumā ir vienāda ar Y / X mm. Šādus aprēķinus ir jāveic katrai iespējamai okulāru un objektīvu lēcu kombinācijai, jo tie nodrošina dažādus palielinājumus.

Kā aprēķināt mikroskopa palielinājumu?

Lai aprēķinātu mikroskopa palielinājumu, vienkārši reiziniet mikroskopa okulāra palielinājumu ar objektīva lēcas palielinājumu. Tipiska salikta mikroskopa kopējais palielinājums ar 10x okulāru un 4x, 10x, 40x, 100x objektīviem būs 40x, 100x, 400x un 1000x, atkarībā no lietotajām lēcām. Tāds pats princips attiecas uz stereo mikroskopiem. Daži stereo mikroskopi ir aprīkoti ar objektīviem, kam ir maināms palielinājums 0.75x - 7.5x robežās. Kopējais mikroskopa palielinājums ar 10x okulāru svārstīsies no 7.5 līdz 75-liekumam; ar 25x okulāru - no 18.75 līdz 187.5-liekumam.

Kā mikroskopa palielinājums attiecas uz fokusa attālumu?

Mikroskopijā, fokusa attālums ir attālums starp objektīva lēcu un novērotā objekta augšējo daļu. Optiskās sistēmas fokusa attālums parāda, cik akurāti sistēma savāc un fokusē gaismas starus, parasti, jo lielāks ir mikroskopa palielinājums, jo īsāks ir tā fokusa attālums.

Kā uzņemt attēlus ar mikroskopa palīdzību?

Ir vairāki veidi, kā var uzņemt attēlus ar mikroskopu. Daudziem modernajiem mikroskopiem ir iestrādātas digitālās kameras, kas ir pievienotas datoram ar USB vadu. Uzņemt attēlus ar šādiem mikroskopu modeļiem ir ļoti ērti. Pat ja jūsu mikroskopam nav iestrādātas digitālās kameras, tāpat pastāv iespēja uzņemt attēlus. Pastāv vairāku veidu mikroskopu kameru modeļi, kas var tikt uzstādīti okulāra vietā. Lietojot īpašu adapteri, jūs arī varat pievienot pie jūsu mikroskopa kompakto kameru vai DSLR kameru. Kompaktās kameras tiek pievienotas tā, lai objektīvu lēcas “skatās” mikroskopa okulārā. DSLR kameras darbojas aizstājot kameras objektīva lēcu ar okulāra tubusa adapteri.

Kāda ir atšķirība starp zemas izšķirtspējas un augstas izšķirtspējas mikroskopiem?

Šis jautājums ir mazliet āķīgs, jo definīcijas nav tik precīzas, piemēram, optiskais (gaismas) mikroskops parasti ir aprīkots ar četriem objektīviem: 4x un 10x ir zemas izšķirtspējas objektīvi, 40x un 100x ir izšķirtspējīgi. Kopējais palielinājums (saņemts ar 10x okulāru) mazāks par 400x klasificē mikroskopu kā zemas izšķirtspējas modeli, vairāk kā 400x kā izšķirtspējīgu. Tipiski salikts mikroskops dod lielāku pieaugumu kā stereo mikroskops (vai anatomijas mikroskops), daži avoti uz stereo modeļiem atsaucas kā uz daļu no zemas spējas mikroskopu grupas, un uz saliktiem mikroskopiem kā uz izšķirtspējīgiem modeļiem.

Mēs meklējam mācību mikroskopu. Vai mums labāk izvēlēties modeli ar trim vai četriem objektīviem?

Viss ir atkarīgs no jūsu pētījuma mērķa. Vienkārši mācību mikroskopi parasti ir ar trim objektīvu lēcām (4x, 10x un 40x). Šo modeļu maksimālā palielinājuma spēja ir 400x. Labāki mācību mikroskopu modeļi parasti ir aprīkoti ar četriem objektīviem- 100x imersijas šķidruma objektīva lēcu. Izmantojot šo objektīvu ar 10x okulāru un imersijas šķidruma tehniku, jūs varat iegūt 1000x pieaugumu. 1000x palielinājuma spēja jums atļauj novērot mērķa objektu tā smalkākajās niansēs, lai gan, tik liels pieaugums var radīt dažas grūtības regulējot fokusu uz objektu. Imersijas šķidruma tehnika ir nepieciešama (tas var būt nogurdinošs uzdevums) un, pie tam, pats objektīvs ir ļoti dārgs aksesuārs. Pie 400x palielinājuma jūs neiegūsiet tik detalizētus attēlus, kā pie 1000x pieauguma, bet noregulēt fokusu uz objektiem ir vieglāk un nav jālieto imersijas šķidrumu, un jūs ietaupīsiet naudu.

Kas ir dioptriju korekcija?

Dioptriju korekcija jums atļauj fokusēt vienu okulāru, neatkarīgi no otra, lai izlīdzinātu redzes starpību starp jūsu abām acīm, kad dioptriju korekcija ir pareizi veikta, jūsu abas acis novērojumu laikā jūtas ērti.

Kas mikroskopā ir redzes lauks?

Redzes lauks ir izgaismotā apļa diametrs, kas ir redzams caur okulāru, jo lielāks ir palielinājums, jo mazāks ir redzes lauks. Lai iegūtu precīzu jūsu mikroskopa redzes lauku, novietojiet caurspīdīgu lineālu zem mikroskopa objektīva un saskaitiet, cik daudz milimetru līnijas ietilpst izgaismotajā aplī.

Kāda ir atšķirība starp ahromatisku, semi-plan un plan objektīvu?

Ahromatiski, semi-plan un plan objektīvi ir trīs visizplatītākie mikroskopu objektīvu veidi, tiem ir dažādas optiskās īpašības. Ahromatiskie objektīvi ir visizplatītākie no visiem. Šis objektīvu veids koriģē krāsu un tam ir 65% līdzens fokusa lauks pa vidu redzes laukam. Semi-plan objektīvi ir starpprodukts starp ahromatiskiem un plan objektīviem, tam ir 80% līdzens lauks. Plan objektīvi labāk kā ahromatiskie un semi-plan objektīvi koriģē krāsu un sfēriskās aberācijas. Šie objektīvi izceļ, apmēram, 95% no līdzena redzes lauka. Plan objektīvi sniedz labāku attēlu kvalitāti, bet tie ir dārgāki, salīdzinājumā ar semi-plan un ahromatiskajām objektīvu lēcām.

Vai es varu redzēt mikrobus ar mikroskopu?

Izmantojot amatieru mikroskopu jūs nevarēsiet redzēt mikrobus. Tam par iemeslu ir tas, ka tie ir pārāk mazi. Mikrobus var novērot tikai r mikroskopu, kas ir spējīgs nodrošināt vismaz 1200x palielinājuma izšķirtspēju un paraugam ir jābūt marķētam. Tātad, jums būs jālieto ļoti spēcīgu mikroskopa modeli un jāpielieto īpašas paraugu sagatavošanas metodes. Protams, pat starp baktērijām ir milži, kas var būt redzami pat pie 900x palielinājuma, bet tie mājo okeānu visdziļākajās dzelmēs un šos paraugus iegūt ir praktiski neiespējami.