Īsā teleskopu rokasgrāmata iesācējiem

Izmērs
Plaši izplatīts ir nepareizs priekšstats, ka teleskopus iedala pēc to palielinājuma. Patiesībā, jebkurš teleskops ar piemērotu okulāru var sasniegt jebkādu palielinājuma līmeni. Tāpēc, palielinājuma, lēcas izmēra vai spoguļa vietā tiek kategorizēti teleskopi. Jo lielāks ir lēcas izmērs, jo vairāk objektus jūs varēsiet redzēt, un jo lielāku palielinājuma līmeni jūs varēsiet sasniegt, iegūstot labu un asu attēlu, piemēram, 10” teleskops ar 120x palielinājumu ir labāks kā 3” teleskops ar tādu pašu palielinājumu.
Balstoties uz izmēru, teleskopi parasti ir iedalīti sekojoši:
- Mazi (4” un mazāk);
- Vidēji (5”–8”);
- Lieli (10” un vairāk).
Lai gan lielāki teleskopi sasniedz augstākas rezolūcijas attēlus, tie ne vienmēr ir labākā izvēle, jo tos ir grūtāk pārvietot un tie ir daudz dārgāki. Jums vajadzētu apsvērt visus par un pret pirms lielāka teleskopa iegādes.
Palielinājums
Vēl viens plaši izplatīts nepareizs priekšstats ir tas, ka jo lielāks palielinājums, jo labāks ir teleskops. Tiklīdz palielinājums pieaug, attēla kvalitāte pasliktinās, it īpaši mazākos teleskopos. Lai gan jūs varat iegūt pat 500x palielinājumu uz mazāka teleskopa (ar sliktu attēla kvalitāti), visticamāk jums nemaz nevajadzēs lielāku palielinājumu par 350x. Patiesībā, jebkādam mērķim jūs varat izmantot 200x palielinājumu.
Starp citu, ja jūs vēl joprojām nevarat izšķirties par labu mazākam teleskopam, paturiet prātā, ka atbilstošais palielinājums tiek aprēķināts balstoties uz teleskopa izmēru. Labos laikapstākļos uz katriem 3 cm jūs iegūstat papildu 30-50x palielinājumu, piemēram, jūsu 6 cm teleskops skaidrā laikā var sasniegt, aptuveni, 120x palielinājumu. Ar šo palielinājumu jūs varat redzēt Saturna gredzenus vai mākoņu joslas uz Jupitera.
Kā jau jūs zināt, jūs uz teleskopa varat mainīt okulāru, tādējādi mainot palielinājumu. Palielinājums tiek aprēķināts sadalot okulāra fokusa attālumu teleskopa fokusa attālumā, piemēram, palielinājums 1000 mm fokusa attāluma teleskopam ar 25 mm fokusa attāluma lēcu ir pielīdzināms 40x. Šis vienkāršais vienādojums jums palīdzēs, kad jūs nolemsiet uzlabot savu teleskopu.
Veidi
Ja jums kādreiz ir bijusi interese par teleskopiem, tad jūs varbūt jau esat dzirdējuši par “reflektoru” un “refractoru” un, iespējams, jūs nezinājāt, ko tas nozīmē. Vienkāršāk, reflektors atstaro gaismas starus no viena spoguļa uz otru, iekš teleskopa caurules un okulārā. Šādi teleskopus ir lētāk ražot un, tāpēc tie maksā mazāk, un tomēr tie rada lielu palielinājumu un augstas kvalitātes attēlus. Vislabākā lieta iesācējam ir 4.5” reflektors, pat tad, ja budžets ir pieticīgs.
Reflektoru problēma ir tāda, ka tie nav visai draudzīgi lietotājiem, ik pa laikam spoguļus iekšpusē vajag pielāgot un notīrīt, jo uz tiem sakrājas putekļi, kā arī tā nav vislabākā opcija bērniem, jo okulārs atrodas caurules augšpusē.
Refraktors lauž vai novirza gaismas staru. Tam tiek lietotas lēcas, nevis spoguļi. Gaisma iekļūst iekšā caurulē caur lēcu, kas atrodas caurules augšpusē un pa okulāru, kas atrodas apakšā. Starp citu, teleskopa simbols ar ko vairums cilvēku ir pazīstami- tieva caurule, kas stāvot uz montējuma kļūst no viena gala mazliet platāka- pēc vizuālā izskata tas ir tipisks refraktors.
Refraktori, pretēji reflektoriem, ir draudzīgi lietotājiem- ļoti augstas kvalitātes attēli, monolīts dizains, nav nepieciešama apkope un to okulārs atrodas caurules lejas daļā, kas bērniem to padara par viegli pieejamu. Lai gan, tie ir visdārgākie teleskopi, ko jūs varat atrast, jo lielāks teleskops, jo augstāka cena.
Protams, ir abu teleskopu veidu sajaukumi, kam ir gan spoguļi, gan lēcas, bet tas ir ārpus šīs diskusijas.
Montējums
Teleskopa montējums ir ļoti svarīga daļa. Pirmkārt, lai jūs redzētu labas kvalitātes attēlu caurulei ir jāstāv uz vietas. Otrkārt, caurulei ir jāpārvietojas līdz ar novērojamo objektu, lai tas nepazustu no redzesloka, bez montējuma to ir neiespējami izdarīt.
Ir dažādu veidu teleskopu montējumi:
- Alt-Az montējums. Tas ir visizplatītākais veids. Caurule ir nofiksēta un to varat kustināt augšup, lejup, pa labi un pa kreisi, lai varētu izsekot līdzi savai zvaigznei. Šāds montējums nav dārgs un to ir grūti salauzt. Tajā pašā laikā, iesācējiem ir grūtāk sekot objektam ar šo montējumu.
- Dakšas montējums. Šis ir Alt-Az montējuma veids, bet ar mazu dzinēju. To var izmantot bez trīskāja. Jūs varat novietot teleskopu uz līdzenas virsmas, tā kā jūs novietotu kameru.
- GOTO montējums. Šis ir vēl viens Alt-Az montējuma veids, bet ar datoru, kas jums sniedz informāciju par to, kur ir objekts un, kad jūs to esat sasniedzis, pēc tam, jums pašam jāturpina izsekot savu objektu.
- Motorizēts GOTO montējums, tas ne tikai atrod objektu, tas to jūsu vietā izseko.
- Motorizēts GOTO montējums, kas ir aprīkots ar GPS. Vienīgais montējumu veids, kas nosaka, kur jūs atrodaties, lai jums nevajadzētu ievadīt manuāli savas koordinātas.
- Ekvatoriālais montējums. Šis montējums ir līdzīgs Alt-Az montējumam, vienīgā atšķirība ir, lai sekotu objektam, jums ir jāpavirza caurule ( ir iespējama vienmērīga kustība).